Visiidil Iraanis

Külastasin 6.-7. juunil europarlamendi delegatsiooni koosseisus Iraani. Visiidi eesmärk oli anda Euroopa Parlamendi poolne toetav tõuge saavutamaks Iraani ja lääneriikide kokkulepet tuumaküsimustes.

Lääneriikide tuumakokkuleppe saavutamine Iraaniga oleks esimene oluline samm Euroopa Liidu ja Iraani usalduse loomisel ja suhete edasiseks arendamiseks. Euroopa Parlament soovis delegatsiooni saatmisega Teherani suurendada usaldust ja anda tugeva signaali praegusel ELi ja Iraani suhetele olulisel hetkel.

Kohtusime Teheranis Iraani parlamendi esimehe Larijani, Iraani asepresidendi Ebtekari, Iraani parlamendi väliskomisjoni juhi Boroujerdi ja parlamendi konservatiivide juhi Jalaliliga.

Rääkisime lisaks tuumakokkuleppele ka ELi-Iraani suhetest, inimõiguste olukorrast Iraanis, Süüria kodusõja lahendusvõimalustest, terroriorganisatsiooni ISIL peatamisest, Afganistanist tulevast narkotransiidist, keskkonnakaitsest ja kliimamuutustest.

Nii ELi kui Iraani esindajad väljendasid sügavat muret ISILi tugevnemise pärast Iraagis ja Süürias ning katastroofilise julgeoleku- ja humanitaarolukorra pärast, mille on lisaks ISILile põhjustanud konfliktid Süürias, Jeemenis ja ka teistes piirkonna riikides. Pärast tuumeleppe sõlmimist võivad avaneda võimalused ELi ja Iraani tugevamaks koostööks konfliktide ja nende tagajärgedega tegelemisel.

Iraani külastanud Euroopa Parlamendi delegatsiooni kuulusid veel väliskomisjoni esimees Elmar Brock ning Andrej Plenkovic (Horvaatia), Richard Howitt (Suurbritannia), Josef Weidenholzer (Austria), Marietje Schaake (Holland), Klaus Buchner (Saksamaa).

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s