Visiidil Iraanis

Külastasin 6.-7. juunil europarlamendi delegatsiooni koosseisus Iraani. Visiidi eesmärk oli anda Euroopa Parlamendi poolne toetav tõuge saavutamaks Iraani ja lääneriikide kokkulepet tuumaküsimustes.

Lääneriikide tuumakokkuleppe saavutamine Iraaniga oleks esimene oluline samm Euroopa Liidu ja Iraani usalduse loomisel ja suhete edasiseks arendamiseks. Euroopa Parlament soovis delegatsiooni saatmisega Teherani suurendada usaldust ja anda tugeva signaali praegusel ELi ja Iraani suhetele olulisel hetkel.

Kohtusime Teheranis Iraani parlamendi esimehe Larijani, Iraani asepresidendi Ebtekari, Iraani parlamendi väliskomisjoni juhi Boroujerdi ja parlamendi konservatiivide juhi Jalaliliga.

Rääkisime lisaks tuumakokkuleppele ka ELi-Iraani suhetest, inimõiguste olukorrast Iraanis, Süüria kodusõja lahendusvõimalustest, terroriorganisatsiooni ISIL peatamisest, Afganistanist tulevast narkotransiidist, keskkonnakaitsest ja kliimamuutustest.

Nii ELi kui Iraani esindajad väljendasid sügavat muret ISILi tugevnemise pärast Iraagis ja Süürias ning katastroofilise julgeoleku- ja humanitaarolukorra pärast, mille on lisaks ISILile põhjustanud konfliktid Süürias, Jeemenis ja ka teistes piirkonna riikides. Pärast tuumeleppe sõlmimist võivad avaneda võimalused ELi ja Iraani tugevamaks koostööks konfliktide ja nende tagajärgedega tegelemisel.

Iraani külastanud Euroopa Parlamendi delegatsiooni kuulusid veel väliskomisjoni esimees Elmar Brock ning Andrej Plenkovic (Horvaatia), Richard Howitt (Suurbritannia), Josef Weidenholzer (Austria), Marietje Schaake (Holland), Klaus Buchner (Saksamaa).

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s