Esitasin Euroopa Komisjonile arupärimised seoses Estonian Airi tegevuse lõpetamisega

Esitasin Euroopa Komisjonile arupärimised seoses Euroopa Komisjoni konkurentsiametkonna otsusega Estonian Airi suhtes.

Euroopa Komisjon teatas, et Estonian Airile omaniku ehk riigi poolt tehtud maksed on ebaseaduslikud. See teade tõi kaasa Estonian Airi lennutegevuse lõpetamise, mis halvendab oluliselt Eesti konkurentsivõimet ning jättis tööta 160 inimest.

Sellest tulenevalt küsisin Euroopa Komisjonilt, mis osas omaniku ehk riigi poolt Estonian Airile antud laen kahjustas Euroopa lennunduskonkurentsi ning millised teised lennuettevõtted seetõttu kannatasid. Samuti uurisin, kui palju võeti arvesse seda, et Estonian Airi tegevuse lõpetamine suurendab oluliselt riski Eesti konkurentsivõime vähendamiseks ning muudab veelgi raskemaks ühendused Eesti ja muu Euroopa vahel ning kuidas on ühe väikese liikmesriigi ühenduste oluline halvendamine Euroopa Liidu kui terviku huvides.

Küsisin ka komisjonilt, mis on sisuliselt Estonian Airi ja Air Balticu vahe. Millised on konkreetsed erinevused Estonian Airi ja Air Balticu vahel, et Estonian Airile omaniku poolt tehtud maksed on ebaseaduslikud ja Air Balticu omaniku poolt mitte? Kuidas muuta olukorda ELi seadusandluses nii, et ka väikestel ning Euroopa keskosast kaugel olevatel riikidel oleks võimalik omada otselende Euroopa suurlinnadesse, mida praegune seadusruum oluliselt raskendab?