Palusin India kõrgete esindajate toetust Eesti kodanikest laevakaitsjate vabanemiseks

Saatsin India välisministrile Sushma Swarajle, India suursaadikule Euroopa Liidu juures Manjeev Singh Purile, India suursaadikule Soomes ja Eestis Ashok Kumar Sharmale ja ELi välisasjade kõrgele esindajale Federica Mogherinile kirja, milles palusin nende tugevat toetust Eesti kodanikest laevakaitsjate koju aitamisel, arvestades India kohtu eilset otsust.

Eesti riik võiks kustutada laevakaitsjatele Indias eluspüsimiseks antud laenu.

Sellest on möödas üle kahe aasta kui 14 Eesti kodanikust ja 6 Briti kodanikust laevakaitsjat Indias kinni peeti. 10. juulil 2014 otsustas Madrase kõrgema kohtu Madurai osakond loobuda süüdistustest laevakaitsjate vastu, kuid eile mõistis India Tuticorini maakonnakohus mehed viieks aastaks vangi range režiimiga kinnipidamisasutuses.

Selline sündmuste käik on loomulikult suureks pettumuseks. Mehed lootsid, et saavad pärast pikka lahusolekut oma perede juurde naasta.

Indias vaevlevate laevakaitsjate vabanemiseks tuleb kiirelt ja selgelt taotleda võimudelt armuandmist. Ükskõik, mida me kohtuotsusest ka ei arva.

Pöördumiste saatmise ajendiks on abipalve India esindajatele ja Mogherinile. Juhul, kui mehed peaksid India võimudelt armuandmist küsima, tuleks seda tõsiselt võtta. Loodan, et nende palvet toetatakse ja tehakse kõik endast olenev, et mehed saaksid lõpuks koju oma perede juurde.

Juhul aga, kui karistus jääb jõusse ja mehed jäävad vangi, siis loodan, et India võimud lubavad nad Eestile üle anda.