Serbia peab ELi kandidaatriigina lähtuma Euroopa Liidu väärtustest

Euroopa Parlament võttis vastu resolutsiooni, milles tuletab Serbia juhtkonnale meelde Serbia kohustusi rahvusvahelise Jugoslaavia kriminaalkohtu ees ja seda eriti Euroopa Liidu kandidaatriigina.

Ränkades sõjakuritegudes süüdistatav Serbia radikaalse partei juht Vojislav Šešelj oli endise Jugoslaavia kriminaalkohtu ees, mis lubas ta seoses kehva tervisega ajutiselt Serbiasse tagasi. Samas keeldus ta kohtusse tagasi pöördumast ning alustas nn suur-Serbia loomise kampaaniat Serbias, külvates vaenu mitteserblaste vastu.

Euroopa Parlament väljendas muret, et Serbia valitsus pole midagi ette võtnud vaenu õhutamise peatamiseks. Selline passiivsus vähendab sõjaohvrite usaldust õigusemõistmise suhtes.

Euroopa Liidu kandidaatriik Serbia peab võtma väga selge seisukoha ränkades sõjakuritegudes süüdistatava parteijuhi ohtlike seisukohtade ja käitumise suhtes ning tagama õiglase kohtuprotsessi jätkumise võimalikkuse.

Serbia peab mõistma, et ELi kandidaatriigi staatus tähendab Euroopa Liidu väärtuste hindamist ja järgimist. Serbia ja Venemaa ühised sõjaväeõppused ja vaikimine sõjakuritegudes kahtlustatava isiku käitumise osas ei ole kooskõlas ELi ühtse välispoliitikaga.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s